STRONA AUTORSKA
KRYSTIAN GAŁUSZKA
ANONS
FERMATA
Najnowszy tomik wierszy już do nabycia, już do przeczytania!
TYLKO w Wydawnictwie Naukowym Śląsk!
KSIĘGA RAZIELA to niekonwencjonalna opowieść o walce dobra ze złem w kontekście przejęcia tajemniczego skarbu, który przez wieki rozpalał ludzką namiętność, a który na finale objawił się na Śląsku. To również opowieść o niezwykłej postaci zwanej Diabłem z Rudy, mającej zasadniczy wpływ na rewolucję industrialną w tej części Europy. Księga Raziela to magiczna podróż tkwiąca korzeniami w prozie Michała Bułhakowa, Jorge L. Borgesa i Umberta Eco.
MODRE AJNFARTY (poezyjo po ślonsku)
Śląski język, śląska gwara, śląski etnolekt uwierzytelnia w tym cyklu swoją możność wyrażania treści duchowych, metafizycznych i głębokich. [...] A sama poezja? Proszę przeczytać i zobaczyć, jak bardzo jest na swoim miejscu w tej twardej i szorstkiej przestrzeni.
Maciej Szczawiński
Poezja Modrych ajnfartów zespala codzienność z serdeczną pamięcią oraz ze świadomością naszej przemijalności. Mówią o tym najpełniej przywołane w śląskim brzmieniu wielkie słowa Pawłowe z listu do Koryntian (1,13): „Bez przonia nic by sie niy dało”.
Ewa Chojecka
trakt@biblioteki
Książka poetycka mego autorstwa. Niecodzienna. Jedyna tego typu w literaturze polskiej, a może nawet światowej, gdyż traktuje (patrz tytuł) temat biblioteki od strony lirycznej.
Książka do kupienia w Bibliotece Śląskiej.
Bibliotekarzem być i poetą równocześnie to rzecz trudna. Ale udała się ta sztuka Krystianowi Gałuszce. Długoletni dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, wielokrotnie nagradzany także za twórczość literacką, opublikował tomik wierszy traktat@biblioteki w całości poświęcony książnicom i ludziom w nich pracującym oraz czytelnikom. Zbiorek 22 wierszy z posłowiem autora, właściwie esejem o roli bibliotek w dziejach ludzkości i w naszej codziennej świadomości, to wybór skromny, lecz tylko ilościowo. Zaskakuje bowiem bogactwem poetyckich treści.
Ryszrd Bednarczyk
FERMATA CZYLI PRZYSTANEK
Zatrzymaliśmy się. My, czyli cała planeta. Znaleźliśmy się jakby na planie filmu – z tymi powyłączanymi metropoliami. Symultaniczne konsekwencje pandemii są trudne do mentalnego objęcia. Czujemy się wszyscy, jakbyśmy byli odcięci od linii horyzontu. Idzie nowe. Inne.
W moim przekonaniu do dobry czas, aby sobie zrobić przystanek. Poetycki – bo być może, zdawało by się, że ta na najsłabsza forma działania, w obecnej chwili jest najbardziej potrzebna.
Cykl wierszy pod wspólnym tytułem FERMATA CZYLI PRZYSTANEK, to poetyckie przystanki, okruszyny, które pochodzą z czasu przed, ale które – mam nadzieję – będą dobrym przesłaniem, do budowania nowego.
FERMATA CZYLI PRZYSTANEK to projekt realizowane w formie fanpage’u.
Jeden wiersz na tydzień od 1 maja pandemicznego roku 2020.
Dobrze sobie usiąść przed drogą. Dobrze sobie usiąść, aby iść.
ZAPRASZAM!
BIBLIOTEKA NOCĄ
Cykl artykułów początkowo ukazujących się od czerwca 2011 roku do czerwca roku 2013 w Miesięczniku Społeczno-Kulturalnym ŚLĄSK . Promuje on bibliotekę symbolicznie lewitującą w Mieście Er. Jest to szczególne miejsce, w którym wyimaginowany strażnik ukazuje nie tylko konteksty literackie, ale również konsytuacje miejsca. Ponadto jest swego rodzaju autorskim kanonem prezentującym lektury związane ze Śląskiem, które polecam uwadze czytelnika.
Teksty tutaj. ZAPRASZAM!
MOJE WIERSZE SĄ JAK MODRO KAPUSTA
Wywiad z Martą Odziomek
Można zobaczyć. Wywiad z Krystianem Gałuszką
oraz Markiem Motyką, Karolem Gwóździem, Ewą Parmą i Grzegorzem Chudym - Izolda Czmok-Nowak