STRONA AUTORSKA
KRYSTIAN GAŁUSZKA
Krystian Gałuszka
Śląski pisarz, ur. 2 marca 1962 r. w Chorzowie.
Poeta, prozaik, dramaturg, eseista, autor 23 książek, w tym 13 pozycji poetyckich. Debiutował w „Tak i Nie” w roku 1984. Laureat kilku konkursów literackich. Drukuje teksty publicystyczne i literackie w prasie lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej. Współredaktor i redaktor kilkunastu wydawnictw związanych tematycznie ze Śląskiem. Tomik wierszy „Pomiędzy pocałunkiem anioła a zapachem wanilii” został uznany przez krytyków, jako jeden z najlepszych zbiorów współczesnej liryki śląskiej. Natomiast tekstami zamieszczonymi w wydawnictwie z roku 2006 – „Piotr Pilawa. Malarska opowieść o gornym mieście na Śląsku” zachwycał się na łamach "Miesięcznika Społeczno-kulturalnego ŚLĄSK" Henryk Waniek. Ostatnia powieść pt. „Księga Raziela” przez krytyków została przyrównana do „Imienia Róży” czy „Kodu Leonarda da Vinci”. Tomik napisanych w jynzyku ślōnskim wierszy "Modre ajnfarty" zdobył uznanie krytyków i czytelników. Autor felietonów literackich w “ŚLĄSKU” pt. "Biblioteka nocą" (2011-2013). W latach 2014, 2015, 2016, 2018 był laureatem konkursu "Jednoaktówka po śląsku", gdzie sztuka "Bahnhof" (2014 r.) zdobyła I miejsce
i wyróżnienie specjalne. Laureat konkursu na esej o Katowicach zorganizowanego przez Miesięcznik Społeczno-kulturalny ŚLĄSK: „Jak Godula Katowice wybudował”.
Autor scenariusza do filmu “Karol Godula. Wizjonerstwo i praca - wytrych do sukcesu”. W roku 1997 nawiązał współpracę z artystą plastykiem Piotrem Pilawą. Razem zorganizowali kilkanaście tzw. wernisaży poetyckich. Są także autorami projektu „Gazeta Plakatowa”.
Współzałożyciel wraz ze Zbigniewem J. Derdą i Grzegorzem Sikorą Grupy Literackiej ECCE, kreującej w latach 80 XX w. życie literackie na Śląsku i Zagłębiu. Efektem ich pracy było założenie "Antykwariatu - Galerii" w obecnych pomieszczeniach Mediateki biblioteki publicznej w Sosnowcu. Nawiązali wtedy współpracę z artystą plastykiem Leonardem Jaszczukiem. Efektem tej wsółpracy było zorganizowanie m. in. wystawy literacko-plastcznyj w późniejszym Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach.
Współtwórca wraz z Bogusławem Kubistą Galerii Działań KREKOT w Rudzie Śląskiej, której idea była realizowana we współpracy z Jerzym Obrodzkim.
Twórca Galerii Fermata Godula, działajacej od 2019 roku w Stacji Biblioteka. Pierwotne założenia opracowanej przez niego koncepcji biblioteki działającej obecnie w historycznym budynku dworca w Chebziu, zostały zawarte w jego pracy "Open Street – nowa formuła bibliotek".
Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Zakład Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej (1998). Studia podyplomowe realizowane
w ramach międzyuczelnianego projektu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach “Nowe media i technologie wiedzy
w programach studiów ekonomicznych - synergia teorii i praktyki” na kierunku “Zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej” (2011).
Od roku 1993 Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.
W latach 2003 - 2011 Prezes Towarzystwa im. Karola Goduli. Na przełomie lat 2012/ 2013 r. Redaktor Naczelny Miesięcznika Społeczno-kulturalnego ŚLĄSK.
Od 2022 r. pełni funkcję Przewodniczącego Rady Muzeum Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej im. M. Chroboka.
W 2003 r. otrzymał nagrodę indywidualną Prezydenta Miasta Rudy Śląskiej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, natomiast w 2007 stypendium Marszałka Sejmiku Śląskiego w dziedzinie kultury. W roku 2010 został uhonorowany przez Prezydenta Miasta Ruda Śląska odznaczeniem "Kamrat Rudzki". W roku 2011 otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Natomiast w 2018 roku otrzymał Złotą Odznakę Zasłużony dla województwa śląskiego. Laureat nagrody "Hanysy 2019" oraz przyznawanej przez Zarząd Województwa Śląskiego za rok 2019 "Nagrody im. Karola Miarki". Ponadto otrzymał brązową, srebrną i złotą odznakę "Przociela Ślonski Godki" przyznawaną przez Związek Górnośląski. W roku 2021 otrzymał nagrodę „Genius Loci – Wierny Opiekun Ziemi Śląskiej” przyznaną przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Księgarzy.
PROJEKT GŁÓWNY: ŚLĄSK WYMARZONY
"Wydarzenie. Muszę powiedzieć Krystianie Gałuszko – że tak powiem niemłody już autorze – że Twoja powieść Księga Raziela jest swego rodzaju wydarzeniem na rynku książki na Śląsku i muszę powiedzieć, że wydarzeniem niedocenionym…”
"Uważam Krystiana Gałuszkę za jednego z najwybitniejszych poetów tu, teraz piszących na Śląsku..."
Maciej Szczawiński
“Pięknie się to klei. Kiedy czytam Księgę Raziela już po raz drugi i nie w wersji maszynopisowej, muszę przyznać, że pięknie się to wszystko klei. Pięknie.”
Henryk Waniek
"Poezja Modrych ajnfartow zespala codzienność z serdeczną pamięcią oraz ze świadomością naszej przemijalności. Mówią o tym najpełniej przywołane w śląskim brzmieniu wielkie słowa Pawłowe z listu do Koryntian (I,13): "Bez przonia nic by sie niy dało".
prof. Ewa Chojecka